Na polskim rynku bankowym istnieje niesamowicie szeroki wachlarz rozmaitych rodzajów zadłużeń, jakie mogą być zaciągane przez klientów tego typu instytucji. Tak rozległa gama tych zobowiązań możliwych do zaoferowania konsumentom to natomiast następstwo różnorodnych celów, którymi kierują się obywatele chcący wziąć pożyczkę. Wśród popularnych wariantów warty wyszczególnienia jest między innymi kredyt mieszkaniowy. Na czym on polega?

Na czym polega kredyt mieszkaniowy?

W wielkim skrócie rzecz ujmując, pod terminem kredyt mieszkaniowy mieści się konkretny produkt finansowy, jakim jest stosowna kwota, o którą wnioskuje kredytobiorca z zamierzeniem jej wykorzystania na przykład na inwestycję w lokal mieszkalny czy też na modernizację mieszkania bądź jego remont w większym lub mniejszym stopniu. Dodatkowo możliwe jest także pozyskanie charakteryzowanego tu typu kredytu na rozbudowę czy nawet zupełne budowanie od podstaw domu jednorodzinnego. Jest to swego rodzaju kredyt hipoteczny, który polega na tym, że klient instytucji bankowej już na samym wstępie zgłaszania się po pożyczkę musi bardzo trafnie i konkretnie określić, na co fundusze zaczerpnięte z instytucji chce przeznaczyć. Jeżeli w grę wchodzi inwestycja w dom, banki wypłacają pieniądze zazwyczaj w systemie ratalnym, co formalnie określa się jako kolejne wypłaty transzy.

Zdolność kredytowa

Warto także wspomnieć, że w przypadku kredytu mieszkaniowego nie jest wcale powiedziane, że wnioskodawca uzyska pieniądze wypłacone w całości. Jest to możliwe, ale nie zawsze przez instytucje bankowe propagowane i praktykowane. Osoba ubiegająca się o tej kategorii świadczenie pieniężne musi natomiast przedstawić, że ma zdolność kredytową i na tej podstawie jest wyliczane i szacowane przez pracowników banku czy jest to ktoś, kto ma szansę spłacić ewentualne zadłużenie i na kim bank nie będzie ryzykował.

 

Similar Posts

2 Comments

  1. Niebawem czeka mnie wzięcie kredytu mieszkaniowego.. strach obawy, ekscytacja. Dzięki za informacje!

  2. Warto również dodać, że przed zdecydowaniem się na ofertę kredytu mieszkaniowego w danym banku dobrze jest też wysłać zapytanie i zapoznać się z ofertami innych banków. Wielokrotnie okazują się one posiadać o wiele lepsze warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *